ВАШИНГТОН ПОСТ: КОВИД ПОВЕЌЕ НЕ Е ПАНДЕМИЈА НА НЕВАКЦИНИРАНИТЕ. ЕВЕ ЗОШТО.

ВАШИНГТОН ПОСТ: КОВИД ПОВЕЌЕ НЕ Е ПАНДЕМИЈА НА НЕВАКЦИНИРАНИТЕ. ЕВЕ ЗОШТО.

За прв пат, мнозинството Американци кои умираат од коронавирусот ја примија барем примарната доза на вакцината, известува американски Вашингтон Пост.

Педесет и осум проценти од смртните случаи од коронавирус во август биле луѓе кои биле вакцинирани или дури и бустеризирани (примиле најмалку 3 дози), според анализата спроведена за The Health 202 од Синтија Кокс, потпретседател на Фондацијата Kaiser Family.

Тоа е продолжение на вознемирувачкиот тренд што се појави во текот на изминатата година.

Како што се зголемија стапките на вакцинација и се појавија нови варијанти, уделот на смртните случаи на лицата кои беа вакцинирани постојано се зголемува. Во септември 2021 година, вакцинираните луѓе сочинуваа само 23 отсто од смртните случаи на коронавирус. Според нашите колеги Фенит Нирапил и Ден Китинг, во јануари и февруари оваа година таа бројка изнесуваше 42 отсто.

„Веќе не можеме да кажеме дека ова е пандемија на невакцинираните“, изјави Кокс за The Health 202.

Според овој мејнстим медиум, кој сѐ уште прави сѐ да го оправда својот претходен наратив, да се биде невакциниран сè уште е главен фактор на ризик за умирање од Ковид-19. Но, ефикасноста опаѓа со текот на времето, а анализата објавена минатата недела од Центарот за контрола и превенција на болести ја нагласува потребата да се земаат редовни засилувачки дози за да се одржи низок ризик од смрт од коронавирус, особено за постарите лица.

Ентони Фаучи, истакнат експерт за заразни болести во нацијата, го искористи својот последен брифинг во Белата куќа пред неговото пензионирање во декември за да ги повика Американците да ги добијат неодамна одобрените бустери специфични за омикрон.

„Последната порака што ви ја давам од овој подиум е дека ве молиме, за ваша сопствена безбедност, за безбедноста на вашето семејство, добијте ја вашата ажурирана доза за Ковид-19 веднаш штом ќе ги исполните условите“, рече тој.

Поместување на соодносот

Кокс, како и многу експерти, вели дека не е изненадена од промената на соодносот. Постојат неколку причини:

  • Во овој момент од пандемијата, големо мнозинство Американци ја примиле барем нивната примарна доза вакцини против коронавирус, така што има смисла вакцинираните луѓе да сочинуваат поголем дел од смртните случаи.
  • Поединците со најголем ризик да умрат од инфекција со коронавирус, како што се постарите лица, исто така имаат поголема веројатност да ги примиле инјекциите.
  • Вакцините ја губат моќта против вирусот со текот на времето и се појавуваат варијанти кои се поспособни да се спротивстават на истите, па затоа се потребни континуирани засилувачи за да се продолжи со спречување на болест и смрт.
  • Подваријантата BA.5 омикрон стана доминантна во јули и постојано стануваше главен виновник за новите инфекции со коронавирус низ Соединетите држави до почетокот на овој месец. Високо преносливиот вид поттикна наплив на нови инфекции, реинфекции и хоспитализации во текот на летото.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!