ВЕЛИГДЕН СЕ СЛАВИ И ВО ГЛАВНАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА ВО ОСЛОБОДЕНИОТ МАРИУПОЛ (ВИДЕО)

ВЕЛИГДЕН СЕ СЛАВИ И ВО ГЛАВНАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА ВО ОСЛОБОДЕНИОТ МАРИУПОЛ (ВИДЕО)

Празникот Велигден се слави во главната православна црква во ослободениот Мариупол, на која се видливи траги од гранатирањето на украинските националисти, јавува дописникот на РИА Новости.

Во православните цркви ширум светот се слави овој најсветол празник во чест на Воскресението Христово.

„Најголемата православна црква во Мариупол, црквата „Посредување на Богородица“, се наоѓа во центарот на градот на улицата „Катедрала“, веднаш до Драмскиот театар. Сега доброволци собираат хуманитарна помош во храмот за собирање и дистрибуција на хуманитарна помош на локалните жители“, изјави за РИА Новости член на доброволниот одред кој доставува хуманитарна помош.

Вооружените сили на Руската Федерација продолжуваат со специјалната воена операција во Украина. Русија започна воена операција во Украина на 24 февруари. Претседателот Владимир Путин нејзината цел ја нарече „заштита на луѓето кои осум години биле подложени на малтретирање и геноцид од режимот во Киев“. На 21 април, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу објавил конечно ослободувањето на Мариупол.

Дел од нео-нацистите од Азов сѐ уште се наоѓаат во челичарницата Азовстал, потполно опколени од руската војска.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!