ВИДЕАТА ШТО ПОКАЖУВААТ ЕГЗЕКУЦИЈА НА РУСКИ ЗАРОБЕНИЦИ ВО УКРАИНА СЕ АВТЕНТИЧНИ - ЊУЈОРК ТАЈМС

ВИДЕАТА ШТО ПОКАЖУВААТ ЕГЗЕКУЦИЈА НА РУСКИ ЗАРОБЕНИЦИ ВО УКРАИНА СЕ АВТЕНТИЧНИ – ЊУЈОРК ТАЈМС

Снимките сугерираат дека заробените трупи биле „убиени од непосредна близина“, инсистира американскиот весник.

Vesnik-broj-4-naslovna-1-Copy4

Њујорк тајмс вели дека ја потврдил автентичноста на видеата што се појавија на интернет минатата недела, на кои се гледа егзекуција на заробени руски војници од страна на украинските војници. Според весникот, мажите „се чини дека биле застрелани од непосредна близина“.

Настаните прикажани во клиповите се случиле во селото Макеевка во Народна Република Луганск, на почетокот на овој месец, објави весникот во неделата.

„Видеата… чија автентичност е потврдена од „Њујорк тајмс“, нудат редок поглед на еден страшен момент меѓу многуте во војната, но не покажуваат како или зошто биле убиени руските војници“, пишува NYT, додавајќи дека она што всушност им се случило на војниците останува „мистерија“.

Сепак, медиумот истакна дека судејќи според снимката, „најмалку 11 Руси… се чини дека биле застрелани од непосредна близина откако еден од нивните колеги борци ненадејно отворил оган врз украинските војници кои стоеле во близина“.

NYT, исто така, го цитираше д-р Рохини Хаар, медицински советник во Лекари за Човекови Права, кој рече дека „убивањето или ранувањето на борец, кој, откако го оставил оружјето или немал повеќе средства за одбрана, се предал по дискреција“ е прекршување на законите на меѓународниот вооружен конфликт.

„Изгледа дека повеќето од нив биле застрелани во глава“, рече Хаар за руските војници во клиповите. „Има локви крв. Тоа покажува дека тие биле оставени таму мртви. Се чини дека немало никаков напор да ги земат или да им помогнат“.

На едно од видеата, кои се појавија на социјалните мрежи, руските војници беа прикажани како им се предаваат на киевските војници и лежат на земја, пред втората снимка да ги покаже нивните тела како неподвижни лежат во локви крв. Друго видео без звук, за кое исто така се верува дека е направено на местото на настанот, наводно прикажува руски војник како излегува од зграда и пука во Украинците.

Русија ги опиша снимките како доказ за „намерно и методично убиство“ на нејзините војници од Украина. ОН побараа истрага за видеата, при што Киев вети дека ќе ја спроведе.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!