(ВИДЕО) МАСОВЕН ПРОТЕСТ ВО ПАКИСТАН ПРОТИВ ПРОМЕНАТА НА ПРЕМИЕРОТ КОЈ Ѝ СЕ СПРОТИВСТАВИ НА АМЕРИКА

(ВИДЕО) МАСОВЕН ПРОТЕСТ ВО ПАКИСТАН ПРОТИВ ПРОМЕНАТА НА ПРЕМИЕРОТ КОЈ Ѝ СЕ СПРОТИВСТАВИ НА АМЕРИКА

Поранешниот премиер на Пакистан Имран Кан изјави дека земјата оди кон нова „борба за слобода“, нарекувајќи го неговото соборување „промена на режимот поддржана од САД“.

Масовни демонстрации во неделата потресоа неколку пакистански градови, вклучително и главниот град на земјата, Исламабад, а илјадници луѓе излегоа на улиците за да ја изразат својата поддршка за соборениот премиер Имран Кан. Тој беше соборен од власт со државно гласање недоверба во саботата. Кан го осуди гласањето како операција за промена на режимот поддржана од надвор, пренесува RT.

„Никогаш во нашата историја таква маса не излезе толку спонтано и во толкав број, отфрлајќи увезена влада предводена од крадци“, напиша Кан на Твитер, споделувајќи клип од протестот.

Демонстрациите беа предводени од партијата на Кан ПТИ, која ги повика своите членови и поддржувачи да излезат на улиците низ земјата.

Претходно истиот ден, Кан ги повтори своите обвинувања против Соединетите Држави, обвинувајќи го Вашингтон за неговата смена и ја нарече операција за „промена на режимот“ чија цел е да се доведат на власт „група поведливи крадци кои излегоа со кауција“.

Поранешниот премиер, исто така, рече дека земјата влегува во нова ера на „борба за слобода“ со пакистанскиот народ кој ги штити „суверенитетот и демократијата“ од „заговор за промена на режимот“.

Претходно, политичарот тврдеше дека има снимка добиена од пакистанскиот амбасадор во Вашингтон, која ги докажува наводите. САД категорично ги отфрлија таквите наводи, негирајќи каква било вмешаност во настаните.

Пакистанското национално собрание му изгласа недоверба на Кан со 176 од 342 пратеници кои гласаа за предвремено завршување на неговиот мандат. Партијата ПТИ всушност го загуби парламентарното мнозинство во март, откако седум пратеници од нејзината коалициска партија пребегнаа и се приклучија на опозицијата. Пакистанскиот парламент в понеделник треба да одржи гласање за избор на нов премиер.

Кан претходно одби да се приклучи на западните санкции кон Руската Федерација.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!