(ВИДЕО) ВАКА ИЗГЛЕДАА ПРВИТЕ ВЕСТИ ПО ПОЧЕТОКОТ НА БОМБАРДИРАЊЕТО НА ЈУГОСЛАВИЈА ПРЕД 23 ГОДИНИ

(ВИДЕО) ВАКА ИЗГЛЕДАА ПРВИТЕ ВЕСТИ ПО ПОЧЕТОКОТ НА БОМБАРДИРАЊЕТО НА ЈУГОСЛАВИЈА ПРЕД 23 ГОДИНИ

Денеска се навршуваат 23 години од почетокот на 78-дневното бомбардирање на СРЈ. За 11 недели, според неофицијални извори, загинале околу 2.500 цивили и околу 1.000 војници и полицајци, а сериозно биле оштетени инфраструктурата, деловни објекти, здравствени установи, медиумски куќи и воени објекти.

Југословените со страв, потсетува српски Курир, го очекуваа првиот Дневник по почетокот на агресијата на НАТО, кога беше објавена страшната вест.

„Непријателските авиони на агресорските НАТО сили околу 20 часот ги извршија првите ракетни напади врз нашата земја. Во првиот бран на агресија, авијацијата на НАТО гаѓаше цели во Приштина, Куршумлија, Даниловград, Нови Сад, Панчево и Подгорица. За време на нападот беше искористен воздушниот простор на Хрватска, Унгарија и Албанија. Воените сили на Северноатлантската алијанса грубо ја нарушија територијата на суверена Југославија и брутално ги загрозија животите на нејзините граѓани,“ ова беа зборовите што ги кажа водителот на почетокот на Дневникот на РТС.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!