vladika arsenije

ВЛАДИКАТА АРСЕНИЈЕ СЕ ПРИКЛУЧИ НА БОРБАТА ПРОТИВ ОДРЖУВАЊЕТО НА „ЕВРО ПРАЈД“: „ПРОТИВ ГРЕВОТ, ПРОТИВ СОДОМИЈАТА“

Во неделата во нишкиот Соборен храм се служеше молитвен канон на Пресвета Богородица за спас и благослов на Божјиот народ и зачувување на семејните вредности.

„Во Ниш во недела Неговото Високопреосвештенство епископот нишки Г. Арсеније во согласност на свештенството на Соборниот храм и членовите на хорот на НКПД „Бранко“ ѝ служеше молитвен канон на Пресвета Богородица за спас и благослов на Божјиот народ и зачувување на семејните вредности.

Молитвениот канон до Пресвета Богородица за спас и благослов на народот Божји се чита за време на Богородичниот пост, како покајничка молитва за спас и благослов на народот“, објавено е на Фејсбук страницата на нишкиот Соборен храм.

„Се собравме да го изразиме преку молитва и пост нашето несогласување со она што се спротивставува на творечкиот процес Божји, со она што се спротивставува на природата, против гревот. Против природниот пат, против содомијата, против истополовата заедница, затоа што не можам да кажам брак, кој не раѓа живот, туку раѓа грев. Ние велиме да за брак, да за деца затоа што тоа е волја Божја“, рече меѓу другото во својата проповед владиката Арсеније.

Голем број верници се собраа во Нишката катедрала за мирно да го покажат своето несогласување со одржувањето на таканаречената „Парада на гордоста“ преку молитва, на самиот почеток на Богородичниот пост.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!