centri za razladuvanje

ВО АМЕРИКА СЕ ОТВОРААТ ”ЛОГОРИ” ЗА РАЗЛАДУВАЊЕ ПОРАДИ Т.Н. КЛИМАТСКИ ПРОМЕНИ

Локалните власти ширум САД ги упатуваат граѓаните во климатизирани „центри за ладење“ бидејќи нацијата се соочува со невиден топлотен бран.

Високите температури ги натераа државните и локалните агенции за управување со вонредни состојби да одредат објекти каде што жителите и бездомниците ќе можат да се засолнат од екстремните горештини, а „климатските промени“, наводно, се виновни за спарното време.

Се отвораат центри за ладење, додека мрежните оператори го намалуваат дотокот на струјата на многу потрошувачи.

Неколку региони во Тексас, вклучително и окрузите Сан Антонио, Сан Маркос, Корпус Кристи, Остин, Хјустон и Далас, отворија „центри за ладење“ ова лето бидејќи државниот оператор за електрична енергија ERCOT (Совет за доверливост на електрична енергија на Тексас) наметнува ненајавени прекини — наводно во обид да се зацврсти затегнатата електрична мрежа.

Тексашаните се многу свесни за контролата на ERCOT врз мрежата, бидејќи корпорацијата ненадејно наметна државно исклучување за време на катастрофалниот поларен вртлог во 2021 година, кој донесе ниски температури, обилен снег и замрзнат дожд низ државата Lone Star, оставајќи многумина без струја или енергија за да ги загреат своите домови.

Гледајте како снемува струјата на Хјустон ABC 13 на Тревис Херцог минатата недела среде временската прогноза. (За чудо, изгаснаа само светлата на неговото студио, додека неговиот масивен екран, микрофон и камери не беа засегнати):

Во меѓувреме, државните и локалните агенции за вонредни состојби во другите делови на земјата, кои не се навикнати на екстремни временски услови, исто така отвораат центри за ладење.

Неколку области низ Калифорнија отворија центри за ладење, вклучувајќи ги окрузите Оукланд, Сакраменто, Керн и Сискију.

Во Колорадо, предградието Аурора во Денвер, каде температурите достигнуваат 40 степени, отвори центар за ладење; слични центри се појавија и низ државата Мисури, Индијана, Луизијана, Џорџија и државата Вашингтон.

Официјални лица во округот Кинг, Вашингтон, каде минатогодишниот топлотен бран предизвика повеќе од 30 смртни случаи, ја обвинија „климатската криза“ за екстремните горештини и им рекоа на жителите дека е неопходно да се развијат „стратегии за ублажување на топлината“ за да бидат „подобро подготвени подолго, повеќе опасни настани „ топлотни бранови кои климатолозите ги предвидуваат освен ако не дојде до драматично зголемување на емисиите на стакленички гасови.

Со други зборови, потрошувачите на енергија се предмет на каприците на локалните власти и се заложници на невидливата закана од климатските промени, додека владите тврдат дека користат даночни долари за да го ублажат проблемот.

Задолжителните контроли на напојувањето, принудните прекини и центрите за ладење се само попрекрасните аспекти на програмата на Големиот ресет на глобалистите.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!