brazil izbori

ВО БРАЗИЛ ПРИПАДНИЦИТЕ НА БОЛСОНЕРО ГИ БЛОКИРАА УЛИЦИТЕ – МЕДИУМИТЕ НАЈАВУВААТ ДЕКА ЌЕ ИМА ДРЖАВЕН УДАР ПОРАДИ ПОБЕДАТА НА КАНДИДАТОТ НА СОРОС

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро се уште не го објавува поразот на претседателските избори – пишуваат соросовите медиуми кои тврдат дека Болсонаро ќе организира улични немири.

vesnikmonikabroj2-1

Голем број светски лидери побрзаа да му честитаат на Лула за неговото политичко враќање, вклучително и американскиот претседател Џо Бајден. Лула да Силва победи во вториот круг од претседателските избори во Бразил, пишува Гардијан.

Сепак, Болсонаро, кој повеќе пати навести дека нема да прифати пораз, допрва треба да се изјасни по ова прашање.

Неговата последна порака на Твитер е објавена само две минути пред полноќ.

Врз основа на 100 отсто преброени гласови, Лула освоил 50,9 отсто од гласовите, а Болсонаро 49,10 отсто. Лула ќе ја преземе функцијата на 1 јануари 2023 година.

Постои опасност Болсонаро, по примерот на својот политички идол Доналд Трамп, да ги оспори резултатите од претседателските избори и да предизвика хаос и насилство – јавуваат западните медиуми.

Иако Болсонаро досега не се огласи, клучните сојузници го прифатија резултатот.

Се поставува и прашањето дали Болсонаро ќе ја активира армијата која е на негова страна. Ваквото сценарио гласно се заговара во американските патриотски кругови. Стив Банон, поранешен близок соработник на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, рече дека Болсонаро „не може да го признае поразот“.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!