pticji grip

УБИЕНИ 170.000 КОКОШКИ! ВО ХОЛАНДИЈА ОТКРИЕН ПТИЧЈИ ГРИП – ДАЛИ Е НА ПОВИДОК НОВА ХИСТЕРИЈА?!

Холандските власти открија дека на една живинарска фарма избувнал многу заразен вид на птичји грип, поради што ќе се уништат околу 170.000 кокошки со цел да се спречи ширење на заразата, соопшти денеска Министерството за земјоделство на таа земја.

Околните фарми во провинцијата Северна Холандија ќе бидат затворени додека се вршат тестови за вирусот Х5Н1 и додека не се утврди дали инфекцијата се проширила, се вели во соопштението на Министерството, пренесува Ројтерс.

Стотици илјади кокошки, патки, мисирки и десетици диви птици се убиени во Холандија од избувнувањето на оваа заразна болест во 2021 година.

Птичји грип е заразна болест на птиците која ја предизвикуваат одредени видови на вируcи од типот Influenza virus A (некои други видови на тој вирус предизвикуваат епидемии на човечки грип). Вирусот е варијабилен и подлежен на постојани генетски промени (мутациски измени на генетската структура) поради што се појавува во голем број поттипови. Еден таков патоген вид е подтипот Х5Н1, за првпат забележан во 1997 година во Хонгконг и од тогаш се проширил во поголемиот дел од Азија и источна Европа.

Дали сè погласните најави за крај на кoрона хистеријата во Европа и светот ќе значат почеток на една нова, уште пострашна глобалистичка агенда?!

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!