kovid japonija

ВО ЈАПОНИЈА Е BAKЦИНИРАНО СКОРО ЦЕЛОТО НАСЕЛЕНИЕ, А БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД KOBИД Е НАЈГОЛЕМ ОД ПОЧЕТОКОТ НА ГОДИНАТА

Јапонија предупреди дека нов бран на инфекции со Ковид-19 брзо се шири низ земјата и го повика населението да биде внимателно пред претстојниот викенд и летен одмор.

Јапонија неодамна забележа пораст на нови случаи на коронавирус на нивоа што не се забележани од почетокот на годината, при што Токио забележа 16.878 нови инфекции во средата, најмногу од февруари, додека вкупниот број случаи се искачи над 90.000, пренесува Ројтерс.

Ројтерс, како што налага дневниот ред, избегнува да ја пренесе фактичката состојба, што се одразува со фактот дека Јапонија е земја со висока стапка на вакцинирана популација. Во оваа земја, 82% од населението е вакцинирано, што очигледно не помогнало да се спречи ширењето на КОВИД-19.

„Вчера имавме вкупно 94.466 нови случаи пријавени на национално ниво, а бројот на новозаразени пациенти се зголеми за 2,14 пати во споредба со минатата недела и гледаме брзо проширување“, рече на прес-конференција главниот секретар на кабинетот Хироказу Мацуно.

Владиниот функционер, исто така, објави дека бројот на хоспитализирани е сè уште низок, како и тешките облици на заболување и смртни случаи како резултат на Ковид 19, според Ројтерс.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!