kanada booster

ЗАПАДНО ЛУДИЛО: ВО КАНАДА ПОЧНУВААТ СО „БУСТЕР ДОЗИ“ НА ДЕЦА ОД 5 ДО 11 ГОДИНИ!

Здравството во Канада одобри дополнителни дози на вaкцината Pfizеr-BioNTеch за деца на возраст меѓу 5 и 11 години, изјави во петокот главниот директор за јавно здравје, д-р Тереза ​​Там.

Там рече дека Националниот советодавен комитет за имунизација препорачува на децата со основни медицински состојби да им се понуди засилување не порано од шест месеци по втората доза.

„Оваа дополнителна доза обезбедува одлична опција за враќање на заштитата за оваа возрасна група, особено за оние со висок ризик од тешка болест“, рече Там.

Там рече дека разликата помеѓу препораката на NACI (Национален Комитет за Имунзиација) за деца со висок ризик и сите други деца – дека на децата со висок ризик „треба“ прво да им се понуди засилена доза.

„За сите други деца, ризикот од тешки исходи е генерално редок“, рече Там. „Мислам дека давајќи им избор и давање информации на родителите и децата за ефективноста на вaкцината и важноста на бустерите може да им помогне да го направат тој избор.

Стапката на вaкцинација во секоја постара демографска група наводно е повисока од 83 проценти.

Сепак, бустер дозите не се популарни кај тинејџерите.

Там рече дека таканаречениот последен бран на KOBИД-19 на национално ниво се чини дека или го достигнал врвот или поминал, при што случаите и хоспитализацијата се намалуваат во повеќето региони.

Сепак, таа рече дека инфекциите најверојатно ќе се зголемат во текот на есента.

„Сакаме луѓето да се вратат во нормалниот живот и да можат да одат на училиште, да одат на факултет, да се вратат на работа. Значи, под тие околности, навистина треба дополнително да се заштитиме“, рече Там.

Приближно половина од Канаѓаните ја примиле првата доза, додека само 11 проценти примиле четири дози од вaкцината за KOBИД-19.

Колку „ненадејно“ починале по вaкцинацијата, а таквата статистика е скриена.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!