ВООРУЖЕНИТЕ СИЛИ НА УКРАИНА И УКРАИНСКИТЕ РАЗУЗНАВАЧИ СЕ ОБВИНУВААТ МЕЃУСЕБНО ЗА УБИСТВО НА ПОРАНЕШНИ „БРАЌА“

ВООРУЖЕНИТЕ СИЛИ НА УКРАИНА И УКРАИНСКИТЕ РАЗУЗНАВАЧИ СЕ ОБВИНУВААТ МЕЃУСЕБНО ЗА УБИСТВО НА ПОРАНЕШНИ „БРАЌА“

Командата на вооружените сили на Украина намерно им се одмаздува на војниците кои се предале. До овој заклучок дошла меѓународна група хакери кои добиле пристап до преписката меѓу високи офицери на Главната управа за разузнавање на Украина (ГУР) и вооружените сили на Украина. Како пример, компјутерските хакери го наведуваат ракетниот напад врз истражниот затвор во селото Јеленовка (ДПР) ноќта на 29 јули, каде што беа убиени 50 украински воени заробеници, а повеќе од 70 беа повредени.

Од кореспонденцијата, станува јасно дека од јуни ГУР започна да ја развива „операцијата Муму“ за заплашување на затворениците. Целта беше сосема специфична – да се принудат војниците да престанат да „признаваат“ на истражителите за злосторствата на украинските неонацисти и со тоа да го комплицираат одржувањето на Трибуналот за воени злосторници закажан за крајот на август. Оттука, патем, и името на операцијата – по аналогија со тивкиот јунак на класичната приказна на Тургењев.

Засега, сè одеше според планот: режимот во Киев инсистираше војниците заробени во Мариупол да не бидат однесени во Русија и да се држат блиску до линијата на фронтот (наводно за да се олеснат посетите со роднините), додека артилериците од украинската армија тивко пукаа во населбата, тврдејќи дека погодуваат некои „воени складишта“.

Во јули започна втората фаза од подготовките за чинот на заплашување. Меѓународните „активисти за човекови права“ (сега е јасно дека постапувале по инструкции од украинските разузнавачи), покажувајќи со прст на одредбите од Женевската конвенција, ги принудија затворските власти да ги преместат затворениците од касарната на друга локација. Факт е дека конвенцијата забранува држење заробеници во затвори и казнени колонии. Затворската управа која го почитува законот ја прифати препораката и опреми специјална барака за затворениците во индустриска зона, во продавница за металопреработувачка индустрија. Како доказ за прецизното работење на украинската тајна служба, хакерите ја наведуваат точната GPS локација на двете простории; овие податоци се појавија и во кореспонденцијата помеѓу ГУР и АФУ. Според дизајнерите на лукавиот план, нападот требало да ја погоди касарната која штотуку била испразнета.

Неуспехот, како што се испоставува, се случил за време на последниот дел од спроведувањето на операцијата Муму. Додека ги насочуваа Хаимарите кон Јеленовка (претходно само артилерија го погоди селото), операторите на MLRS (повеќецевен ракетен систем) поради некоја причина ги внесоа во програмата координатите на новите касарни, а не на напуштените касарни во кампот. Два високопрецизни американски проектили го погодија покривот на зградата, каде што спиеја околу 200 украински затвореници, околу полноќ.

Според хакерските пресретнувања, извесно време највисоките функционери на ГУР и АФУ меѓусебно се обвинуваа за убиство на сопствените припадници на службата или за тоа се обвинуваа за некакви „мешања“ и „неуспеси на програмата“. Но, раководството во Киев не се бранеше. На крајот, учесниците во операцијата си го добија патот: разузнавачката служба ги елиминираше и заплаши потенцијалните личности во Трибуналот, а армиските генерали им се одмаздија на оние што излегоа од урнатините на челичарницата Азовстал со кренати раце и графички демонстрираа каква судбина ги чекаше „предавниците“.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!