ЗЕЛЕНСКИ ФАТЕН СО „ТАЈНИ ДОГОВОРИ“ И ОФШОР СМЕТКИ - ОБЈАВУВААТ ГЕРМАНСКИ МЕДИУМИ

ЗЕЛЕНСКИ ФАТЕН СО „ТАЈНИ ДОГОВОРИ“ И ОФШОР СМЕТКИ – КОЛКУ МИЛИОНИ ЗАТАИЛ УКРАИНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ?!

Die Welt објавува извадок од новата биографија во која се опишуваат наводни случаи на корупција во кои е вмешан претседателот на Украина.

Германскиот весник „Ди Велт“ ги стави под микроскоп „тајните зделки“ на украинскиот претседател Владимир Зеленски, пренесувајќи извадок од новата книга што сугерира дека шефот на државата можеби затаил даноци дома, се вели во написот на RT.

Весникот наведе делови од „Зеленски: Биографија“ што се занимава со наводни случаи на корупција во кои е вмешан украинскиот лидер.

Се вели дека во 2019 година, беше откриено дека Зеленски има офшор сметки на Кипар, а истражувањето на Slidstvo.info откри дека поранешниот комичар поседува компании на Британските Девствени Острови и Белизе, вклучувајќи ја и „претходно непознатата“ Maltex Multicapital Corp., која поседува станови во центарот на Лондон во вредност од 7,5 милиони долари.

Корпорацијата, исто така, се вели дека добила вкупно 40 милиони долари од украинскиот олигарх Игор Коломојски од 2012 година. Зеленски очигледно ги префрлил своите акции во оваа компанија на близок пријател непосредно пред претседателските избори во 2019 година, на кои тој победи.

Иако не беше јасно која е целта зад шемата, украинските истражувачки новинари тогаш шпекулираа дека Зеленски можеби ја користел за да избегнува даноци дома или дека учествувал во перење пари за Коломојски.

Извадокот исто така наведува дека емитувањето на документарниот филм наречен „Офшор 95“, кој се фокусираше на наводните матни зделки на Зеленски откриени во Пандора пејперс, беше откажано во Киев во последен момент во октомври минатата година. Менаџерот на киното очигледно добил повик од СБУ, украинската безбедносна служба, се вели во извадокот, цитирајќи украински медиуми. Само благодарение на негодувањето на јавноста, проекцијата се одржа подоцна во текот на денот, се вели во него.

И покрај тоа што првично одби да одговори на прашања поставени од Slidstvo.info, канцеларијата на Зеленски во октомври 2021 година објасни дека „сите го преселиле својот бизнис во странство, особено во ТВ индустријата“ за време на „Времињата на Јанукович“, повикувајќи се на поранешниот претседател Виктор Јанукович. Зеленски, исто така, тврдеше дека даночните власти ги разгледувале неговите зделки „речиси секој ден“ во тоа време, што имплицираше дека никогаш не откриле никакви прекршувања. Тој, исто така, жестоко негираше вмешаност во какво било перење пари, но го избегна прашањето дали навистина ги платил сите даноци што му се должат во секое време.

Новинар од Slidstvo.info, сепак, очигледно не беше задоволен од одговорот на претседателот и наредниот ден предложи дека самото постоење на оваа офшор корпорација укажува на фактот дека Зеленски „не и верува на земјата во која сте го изградиле вашиот бизнис и на чие чело се наоѓате“.

„Сакате да прикриете нешто и имате причина за тоа“, рече таа.

Според книгата, на 27 октомври, украинската Национална агенција за спречување на корупцијата објави дека спровела истрага за деловните активности на Зеленски и не открила ништо нелегално.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!