zelenski bara pomos

ЗЕЛЕНСКИ ГИ МОЛИ АМЕРИКАНЦИТЕ ДА ВЛЕЗАТ ВО ВОЈНА СО РУСИЈА

Претседателот на Украина Володимир Зеленски се обрати пред американскиот Конгрес.

Тој буквално се молеше да се затвори небото над Украина, што е директен вовед во Третата светска војна.

Тој, исто така, побара од американскиот Конгрес да и обезбеди на Украина С-300 и други системи за противвоздушна одбрана како алтернатива за воспоставување зона на забранети летови.

Во говорот пред американскиот Конгрес, Зеленски ги повика сите американски компании да го напуштат рускиот пазар и да ги затворат американските пристаништа за руската стока.

„Да се ​​забранат летовите над Украина, за да се спасат луѓето, дали е тоа многу што го бараме? Ако тоа е многу што го бараме, нудиме алтернатива. Знаете какви одбранбени системи ни требаат, С-300 или нешто слично. Знаете колку зависи од бојното поле, способноста да се користи авијација. Силна, моќна авијација за заштита на нашиот народ, нашата слобода и нашата земја“, рече Зеленски.

Тој побара Американците да бидат над украинското небо и да ја бранат Украина.

„Авијацијата може да им помогне на Украина, Европа, знаете дека постојат, но тие се на земјата, а не на украинското небо. Тие не го штитат нашиот народ“, додаде тој.

Во склад со познатиот говор на Мартин Лутер Кинг, Зеленски додаде: „Имам сон, тоа се познати зборови. Денес можам да кажам, имам потреба. Треба да го заштитам нашето небо. Ми треба вашата одлука, вашата помош. Таа желба значи истото нешто што го чувствувате кога ќе слушнете „Имам сон“, рече тој.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt.info@gmail.com) околу деталите.
  • Доколку, пак, имате било какви идеи и предлози за понатамошниот тек на мојата работа (која самостојно ја водам речиси 1 година), односно нашата заедничка борба за слобода и правда, повторно контактирајте ме преку Фејсбук или email, а јас сум подготвен (секако, во склоп на своите можности) да издвојам време и да поразговарам, па дури и да се сретнам со секој од вас кој има чисто срце и добра намера!
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!