zelenski kontrola

ЗЕЛЕНСКИ НЕ ГО ДРЖИ КОРМИЛОТО ВО СВОИ РАЦЕ – ОТКРИЕНО КОЈ ГО КОНТРОЛИРА УКРАИНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ

Лидерите на САД, Германија и Франција одлучуваат кој политички курс треба да го заземе украинскиот претседател Володимир Зеленски, пишува колумнистот Кристоф Шлиц во напис за германското издание Die Welt.

Едно е јасно: и покрај сите јавни изјави за правото на Киев на самоопределување, американскиот претседател Џо Бајден, германскиот канцелар Олаф Шолц и францускиот претседател Емануел Макрон одлучуваат што ќе прави Зеленски, бидејќи без финансиска и воена помош од Западот, Украина би била целосно беспомошна – истакна новинарот.

Авторот нагласи дека Западот нема единствена стратегија за украинскиот конфликт: додека Вашингтон бара дополнителни испораки на оружје, Берлин и Париз најверојатно ќе го турнат Киев на преговори со Москва.

Ваквата неизвесност, смета Шлиц, само ја влошува ситуацијата во западните земји, каде што расте незадоволството од политиката на санкции, која нема сеопфатни последици за Русија.

Сега на Запад расте токсичното расположение, што го отежнува воведувањето нови рестриктивни мерки и ја прави испораката на оружје сè помалку веројатна – рече набљудувачот.

Претходно американските медиуми објавија дека ЕУ и НАТО стравуваат од можен колапс на консензусот за поддршка на Украина поради енергетската криза, поскапувањето на храната и економската рецесија.

Од 24 февруари Русија спроведува специјална операција за денацификација и демилитаризација на Украина.

Нејзината задача Владимир Путин ја нарече „заштита на луѓето кои осум години се изложени на малтретирање и геноцид од режимот во Киев“.

Според претседателот, крајната цел е ослободување на Донбас и создавање услови кои ја гарантираат безбедноста на самата Русија.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!