ЗОШТО АМЕРИКАНСКИТЕ НАФТАШИ ГИ ФИНАНСИРААТ КЛИМАТСКИТЕ АКТИВИСТИ?! ПРИЧИНАТА МОЖЕ ДА ВЕ ИЗНЕНАДИ

ЗОШТО АМЕРИКАНСКИТЕ НАФТАШИ ГИ ФИНАНСИРААТ КЛИМАТСКИТЕ АКТИВИСТИ?! ПРИЧИНАТА МОЖЕ ДА ВЕ ИЗНЕНАДИ

Според медиумските извештаи, наследниците на три американски нафтени династии финансираат климатски активисти и невладини организации кои промовираат протести за климата. Наводно, потомците на нафтените барони Гети и Рокфелер се чувствуваат одговорни за спречување на „истребувањето“ на Земјата. Сепак, можеби тоа не е вистинската причина.

Потомците на нафтените милијардери им плаќаат на стотици зелени активисти 25.000 долари годишно за нивните протести ширум светот, објави на 10 август британски Дејли Меил. Ејлин Гети, Ребека Рокфелер Ламберт и Питер Гил Кејс финансираат такви плати преку нивните невладини организации (НВО).

Ејлин Гети, внуката на основачот на Гети Оил (Getty Oil), сега има повеќе од 1 милион долари преку нејзиниот Фонд за Климатски Итни Случаи исплатени на активистите. Богатите наследници на семејството Рокфелер, Ребека Рокфелер Ламберт и Питер Гил Кејс, чии предци го основале Стандард Оил во 1870 година, потрошиле повеќе од триесет милиони долари на кампањата „Равенка“ (Equation).

Сите тие плаќаат активисти кои, како што пишува Дејли мејл, со своите постапки предизвикаа немири во светот, особено во последните месеци, и финансираат релевантни невладини организации. Ламберт и Кејс, на пример, ставија еко-активисти од групи како Just Stop Oil на платен список за по 25.000 американски долари, додека, исто така, ја финансираа самата организација. Потомците на нафтениот барон Џон Д. Рокфелер, исто така, основаа фонд за поддршка на протестите против фосилните горива.

Во последните месеци, илјадници активисти излегоа на улиците низ светот за да протестираат. Екологистите, исто така, се побунија и предизвикаа хаос, вклучително и во САД, Европа, Обединетото Кралство и Австралија. Во САД, Велика Британија и Австралија беа дупнати гуми на теренци, а познатите слики во масло беа вандализирани во земјите на ЕУ од активисти кои се на платен список на непрофитни организации на нафтени наследници.

Дејли Мејл го доведе во прашање овој тип на финансирање: „Тројца американски нафтени потомци финансираа толпи еколошки љубители кои го тероризираа светот со сечење гуми, блокирање сообраќај и напаѓање бизниси. Ејлин Гети, Ребека Рокфелер Ламберт и Питер Гил Кејс, кои се наследници на огромното богатство на нивните семејства, ги плаќаат платите на насилниците преку нивните непрофитни организации во очигледен обид да го вратат наследството на нивните роднини.“

ТИПИЧЕН НАСЛЕДНИК

Ејлин Гети е типична богата, разгалена американска наследничка која се надева дека финансирањето на еко-терористите ќе ја зголеми цената на нафтата.

Во 2019 година, Ајлин Гети донираше 500.000 американски долари на климатските активисти Extinction Rebellion. Таа и самата е убедена дека за акција е неопходно „сеопфатно нарушување на секојдневниот живот“. Гети го претставува стереотипот на безделни, богати наследници: таа се заразила со ХИВ од вонбрачна врска и преживеала бројни предозирања со дрога.

Таа за Њујорк Тајмс изјави дека сака да ја поддржи ефективноста на активистите што ги спонзорира и досега донирала 1 милион долари од сопственото богатство на Фондот за итни случаи за климата. Според неа, граѓанската непослушност отфрлена од таквите основни организации е само предупредувачки сигнал, а уништувањето е минимално во споредба со она што е во прашање.

Таа за весникот изјави: „Да не заборавиме дека зборуваме за изумирање. Зарем немаме одговорност да направиме сѐ што можеме за да го заштитиме животот на Земјата?“

Дејли Мејл исто така истакна дека заплашувањето на разни научници го финансираат нафтените наследници. Во САД, климатскиот фонд за итни случаи на невладината организација Scientist Rebellion стави на располагање 100.000 долари за плати на консултантите и патни трошоци. На еко-воините им требаат пари затоа што животот го поминуваат протестирајќи. Без финансирање, нема да видиме луѓе како Грета Тунберг да прават врева.

Климатскиот истражувач на НАСА, Питер Калмус, кој исто така припаѓа на оваа организација, собра околу 1.000 научници во 25 различни земји кои го блокираа сообраќајот и се врзаа со синџири за одредени згради.

„ДА СЕ ПРЕДИЗВИКА ХАОС ПО ОБИЧНИТЕ ЛУЃЕ“ КАКО БИ СЕ ОДРЖАЛЕ ВИСОКИ ЦЕНИ НА НАФТАТА

Според Дејли Меил, Калмус го оправдувал своето учество во концептот на Scientist Rebellion за нарушување на секојдневниот живот на граѓаните на следниов начин: „Тој поминал 16 години барајќи начини да ја спаси планетата и дошол до заклучок дека најдобриот начин е да се направат ефекти кои би влијаеле на обичните луѓе“.

Минатиот јуни, Wall Street Journal објави дека климатските активисти ја зголемуваат цената на нафтата: „Некои инвеститори се обложуваат дека претпочитањето на Волстрит за зелена енергија ќе ги намали трошоците за екстракција на нафта, поставувајќи ја основата за недостиг на снабдување и повисоки цени на горивото. Облозите доаѓаат бидејќи менаџерите со пари собираат трилиони долари за програми за ветер, сончева енергија и други обновливи извори на енергија, а трошоците за нафтени проекти паѓаат. Падот на потрошувачката на фосилни горива станува толку силен што енергетските компании може да се борат да ја згаснат светската жед за нафта,“ велат некои аналитичари.

Задолжително следете ја нашата Фејсбук фан страна (https://www.facebook.com/kolovrt21) и нашиот Канал на Телеграм: https://t.me/kolovrtcom

  • Доколку посакувате да помогнете за работењето на овој мој независен вебсајт, продукцијата на моите видеа на Rumble и на било каков начин да се вклучите во борбата, односно отпорот кон оваа агенда, тоа можете едноставно да го направите со една симболична донација.
  • Контактирајте ме на мојата Фејсбук Фан Страна (https://www.facebook.com/kolovrt21/) или на email (kolovrt@kolovrt.com) околу деталите за помошта.
  • ВИ БЛАГОДАРАМ ОД СРЦЕ!